Nie sposób sobie wyobrazić jak skomplikowane jest przemieszczanie się w zatłoczonym mieście w godzinach szczytu bez narządu wzroku. Ogrom dźwięków, ludzi, samochodów, tramwajów oraz przeszkód terenowych. Z tym wszystkim osoby niewidome zmagają się na co dzień. Vibroview z zastosowaniem LIDAR (Light Detection and Ranging) jest naszą odpowiedzią na powyższe problemy. LIDAR jest urządzeniem, które za pomocą lasera z dużą dokładnością oraz szybkością mierzy odległość do pobliskich obiektów. Zdobyte w ten sposób informację są przekształcane na zrozumiałe dla osób niewidomych sygnały dźwiękowe oraz wibracyjne.

Misja

Wierzymy, że każdy powinien mieć dostęp do najnowszych technologii bez względu na swoje ograniczenia.

Wspólnie z osobami niewidomymi tworzymy rozwiązania mające na celu zredukowanie barier spowodowanych dysfunkcją wzroku.

Opis urządzenia VibroView

Każdy z nas żyje w pośpiechu, a wtedy nietrudno o popełnienie błędu. Osoba niewidoma może pominąć taką przeszkodę jak niski słupek lub otwarta studzienka kanalizacyjna.

W urządzeniu VibroView wykorzystujemy technologię LIDAR do lokalizacji przeszkód przed białą laską. Osoba niewidoma jest informowana o przeszkodzie poprzez wibracje. Im przeszkoda jest bliżej, tym wibracja jest silniejsza.

Dzięki VibroView zwiększamy zasięg białej laski do 3 metrów. Ten dystans może wydawać się niewielki, w rzeczywistości poszerzamy pole percepcji osoby niewidomej o 600%.

Prototyp VibroView

Prototyp urządzenia VibroView doczekał się już drugiej wersji. Urządzenie cały czas testujemy z osobami niewidomymi.

Zalety

Bezpieczeństwo

Szybsze wykrywanie przeszkód znacznie podnosi bezpieczeństwo podczas poruszania się w terenie.

Niezawodność

Do tworzenia VibroView korzystamy z wiedzy jaką nabyliśmy podczas tworzenia systemów kolejowych.

Użyteczność

Każdy krok podczas tworzenia VibroView konsultujemy z osobami niewidomymi dzięki czemu wiemy, że zmierzamy we właściwym kierunku.

Zespół

To ludzie tworzą przełomowe rozwiązania i to od nich zależy czy projekt odniesie sukces. Nasz zespół charakteryzuje między innymi rozległa wiedza, profesjonalne podejście do tematów oraz zaufanie.

Łukasz Taraszka

Łukasz Taraszka

Założyciel VibroView, przedsiębiorca i programista. Pasjonat sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Brał udział w tworzeniu systemów kolejowych oraz rozwiązań usprawniających projektowanie konstrukcji budowlanych. Kocha górskie spacery oraz gry komputerowe.

Magdalena Taraszka

Z wykształcenia socjolog i ekonomista. Obserwator i analityk. Praktyk dobrego designu. Uwielbia wędrówki górskie oraz koty.

Agata Kozłowska

Psycholog, polityk społeczny i broker innowacji; pracownik Wydziału Psychologii oraz Centrum Transferu Wiedzy na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Zajmuje się między innymi łączeniem psychologii z nowymi technologiami. Prywatnie miłośniczka historii. 

Maciej Pająk

Maciej Pająk

Inżynier elektronik oraz programista. Brał udział w realizacji takich projektów jak tworzeniu systemów sterowania pociągami wysokich prędkości oraz systemów obsługi płatności wykorzystywanych przez firmy na całym świecie.