Mapy dla Niewidomych

Motywacja

Wokół nas żyją setki ludzi niewidomych mających problemy w poruszaniu się w przestrzeni miejskiej. Nietrudno jest przejść obok tego faktu obojętnie.

Postanowiliśmy pomóc osobom niewidomym poprzez wykorzystanie tego co mamy w zasięgu ręki, czyli naszych umiejętności. Projekt “Mapy dla niewidomych” zakłada stworzenie kompleksowego systemu nawigacji w budynkach, a do jego opracowania wykorzystujemy wiedzę z pogranicza trzech dziedzin – architektury, psychologii oraz informatyki.

Problem

Większość powszechnie stosowanych map dla osób niewidomych nie jest przez nich używana. Dlaczego tak się dzieje? Udało nam się odnaleźć trzy główne powody.

Nadmierna ilość informacji

Osoba niewidoma potrzebuje znacznie więcej czasu na analizę wypukłego rysunku niż osoba widząca. Nic dziwnego, że mapa z zaznaczonymi wszystkimi sklepami, miejscami do siedzenia i bankomatami jest niepraktyczna dla osoby niewidomej szukającej toalety.

Brak wspólnego standardu

Inaczej wygląda mapa na dworcu w Katowicach, a inaczej w Warszawie. To tak jakbyśmy wjechali samochodem do innego miast i wszystkie znaki drogowe wyglądały inaczej, a sygnalizacja świetlna miała inne kolory.

Brak taniego i niezawodnego systemu informatycznego

Obecne stosowane systemy oparte na beaconach są drogie w utrzymaniu i podatne na awarie. Poza tym zazwyczaj do każdego budynku potrzebna jest inna aplikacja.

Rozwiązanie

Pracujemy nad rozwiązaniem wszystkich wymienionych wyżej problemów. Używamy wiedzy architektonicznej do opracowania wspólnego standardu tworzenia map oraz wypracowania najlepszych praktyk projektowych, wiedzy psychologicznej do zrozumienia w jaki sposób przemieszczają się się osoby niewidome i wiedzy informatycznej w celu stworzenia niezawodnego oprogramowania umożliwiającego korzystanie z map w każdym miejscu i o każdej porze.

Zespół

Łukasz Taraszka

Łukasz Taraszka

Założyciel niniejszego portalu oraz twórca urządzenia VibroView. Przedsiębiorca i programista. Pasjonat sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Brał udział w tworzeniu systemów kolejowych oraz rozwiązań usprawniających projektowanie konstrukcji budowlanych.

Katarzyna Ujma-Wąsowicz

Katarzyna Ujma-Wąsowicz

Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Prezes Oddziału Śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Pasjonatka działań na rzecz udostępniania przestrzeni architektonicznej dla osób z niepełnosprawnościami.

Anna Gruca

W przygotowaniu

 

Marek Jakubowski

Marek Jakubowski

Marek jest od 30 lat tyflopedagogiem w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach koło Poznania. Od lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami pozwalającymi przybliżyć osobom niewidomym i słabo widzącym otaczającą ich rzeczywistość. Więcej o Marku można znaleźć pod tym linkiem.

Mariusz Miszuda

Prezes Stowarzyszenia “W Labiryncie”, trener szkoleń tyfloinformatycznych, masażysta. Pasjonat dostępności i nowych technologi oraz organizator wielu koncertów muzycznych na terenie śląska. Od 2015 aktywnie gra w Showdown, dyscyplinę sportu którą promuję również poza środowiskiem osób niewidomych. Uwielbia jeździć na rowerze typu tandem.

Sławomir Cywka

Opis w przygotowaniu.

Aktualności

Projekt jest realizowany wspólnie z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, Uniwersytetem SWPS wydział zamiejscowy w Katowicach oraz Stowarzyszeniem Na Rzecz Niepełnosprawnych "W Labiryncie".