autobus

Komunikacja Miejska Dla Niewidomych

Sprawiamy, aby podróż komunikacją miejską była prostsza i wygodniejsza. Edytujemy mapy Open Street Map i umieszczamy na nich dodatkowe informacje istotne z perspektywy osób niewidomych dzięki czemu korzystanie z takich rozwiązań jak DotWalker oraz Seeing Assistant Move jest bardziej przystępne.

Opis problemu

Obecnie osoby niewidome wykorzystują swoje telefony wyposażone w GPS do poruszania się po mieście. Telefon przekazuje głosowe komunikaty poprzez głośnik lub słuchawkę bluetooth zawierające informacje o obiektach terenowych znajdujących się w pobliżu niewidomego. Takimi obiektami mogą być przejścia dla pieszych, bankomaty, budynki oraz przystanki autobusowe i tramwajowe. Wspomniane obiekty są pobierane ze specjalnych map rozwijanych przez społeczność internautówOpen Street Map.

Niestety przystanki po obu stronach ulicy mają taką samą nazwę np. “AWF” i osoby niewidome nie wiedzą, który przystanek jest tym właściwym. Czy autobus i tramwaj odjeżdża we właściwą stronę. Oczywiście zdarzają się bardziej skomplikowane sytuacje, w których przystanków o identycznej nazwie jest nawet 12 (np. “Bytom Dworzec”).

Fragment obrazu OpenStreetMap
Fragment obrazu OpenStreetMap

Oczekiwany rezultat

ZTM

Celem projektu jest ułatwienie osobom niewidomym korzystania z komunikacji miejskiej  poprzez zastosowanie najnowszych technologii takich jak nawigacja w telefonie.

Rezultatem naszych prac będzie dodanie numerów do nazw przystanków na terenie całej Metropolii ZTM, czyli do ponad 6700 przystanków w 40 miastach Śląska. Dzięki naszej pracy osoby niewidome korzystające z nawigacji będą mogły usłyszeć nazwę przystanku wraz z numerem np. “AWF 1” lub “AWF 2” co bardzo ułatwi im życie.

Wspólnie wypracowany system standaryzacji przystanków dla niewidomych będzie mógł z łatwością zostać przeniesiony na inne miasta nie tylko w Polsce, ale i na całym Świecie.

Potrzebujemy

Obecnie poszukujemy programisty, który pomoże nam przenieść dane o wszystkich przystankach na terenie Metropolii ZTM do systemu Open Street Map. Szczegóły projektu znajdują się pod tym linkiem.

Close Menu